Peru

Odnowienie ślubów zakonnych w Limie

odnowienie ślubów w Limie

2 lutego Kościół Katolicki świętuje tajemnicę Ofiarowania Pańskiego oraz Dzień Życia Konsekrowanego. Misjonarze z rodziny Franciszkanów Konwentualnych pracujących w Peru, dzień ten ubogacają składaniem ślubów zakonnych, lub ich odnową.

W tym roku przyrzeczenie życia w ubóstwie, posłuszeństwie i czystości odnowili na kolejny rok czterej bracia Peruwiańczycy: Alan, Luís, Saúl i Fredy. Złożyli je na ręce o. Dariusza Mazurka przełożonego Delegatury Peruwiańskiej, w kościele parafialnym w Limie.

Myślą przewodnią refleksji skierowanej do wiernych przez przewodniczącego liturgii,  o. Darka, była analogia konsekracji zakonnej do kielicha mszalnego, który posiada przysługującą mu symboliczną wartość i powinno się go używać zgodnie z jego naturą i przeznaczeniem. W przeciwnym razie może dojść do profanacji – zarówno naczynia liturgicznego jak i życia poświęconego Panu Bogu. Przewodniczący liturgii rozszerzył tę myśl także na życie małżeńskie i rodzinne.

W uroczystości udział wzięli dodatkowo dwaj starsi współbracia – kapłani i rodacy braci odnawiających śluby o. Martín Arévalo i Jorge Cartagena; misjonarze z Polski o. Andrzej Łączyński, Zbigniew Stanisz, br. Bogdan Pławecki; księża diecezjalni – Wiktor Zajusz (przebywający w Peru na półrocznym doświadczeniu misyjnym) i ks. Juan Febrero Fernandez (misjonarz z Hiszpanii, proboszcz zaprzyjaźnionej parafii). W uroczystości uczestniczyli także licznie zgromadzeni parafianie, a wśród nich także członkowie rodzin braci kleryków.

Po zakończeniu Mszy Świętej, zgodnie z tradycją, w sali pod kościołem odbyło się krótkie spotkanie – agapa: słowa podziękowania i poczęstunek przygotowany przez parafian.

W dniu poprzedzającym śluby, czterej bracia odbyli Dzień Skupienia prowadzony przez o. Dariusza Mazurka i o. Andrzeja Łączyńskiego.

Promocja powołań i praca z młodymi ludźmi, na poszczególnych szczeblach formacji zakonnej to jedno z najtrudniejszych wyzwań w pracy misyjnej. Ma ona na celu tworzenie i rozwijanie struktur kościoła lokalnego, by w przyszłości mógł on samodzielnie prowadzić misję powierzoną Apostołom przez Chrystusa.

Prosimy o modlitwę w tej intencji.

Z franciszkańskim pozdrowieniem Pokój i Dobro, bracia z Peru.

Galeria zdjęć – Odnowienie ślubów w Limie – (nawigacja – strzałki po prawej i po lewej stronie zdjęcia)
navigate_before
navigate_next