Aktualności Peru

Obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski w Limie

obchody 100-lecia

Ambasador Polski, dr Antonina Magdalena Śniadecka-Kotarska oraz Kardynał Prymas Jego Eminencja Juan Luis Cipriani Thorne zaprosili kolonię polską oraz wszystkich sympatyków naszego kraju do świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości poprzez uczestnictwo w uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w bazylice katedralnej w Limie. 

Eucharystii przewodniczył Nuncjusz Apostolski, Jego Ekscelencja Nicola Girasoli. W kazaniu przypomniał fragment deklaracji Praw Człowieka mówiący, że na tożsamość danego narodu składa się wspólny język, kultura oraz religia. Do tych słów nawiązał również o. Dariusz Mazurek, który w krótkim przemówieniu pod koniec Mszy Świętej, przypomniał, że tym, co pozwoliło Polakom mieć nadzieje na wolność oraz siłę do  walki o nią na przestrzeni 123 lat, kiedy Polski nie było mapie świata, ale istniała jako naród, były słowa «Bóg-Honor-Ojczyzna».

obchody 100-lecia
W prasie peruwiańskiej ukazały się informacje o naszych obchodach rocznicowych, a wśród nich również tekst Pani Ambasador.

W uroczystościach brał udział także Ojciec Prowincjał Marian Gołąb, przebywający w tych dniach z wizyta braterska w Delegaturze Peruwiańskiej oraz br. Krzysztof Jakubiec, przygotowujący się do pracy misyjnej w Peru. W koncelebrze natomiast byli obecni również ojcowie salezjanie, o. Ryszard Łach i o. Jan Pytlik. 

obchody 100-lecia

Wybitni Polacy w Peru

Przed błogosławieństwem oraz odśpiewaniem polskiego hymnu zabrała głos Pani Ambasador, dziękując za obecność przybyłym gościom, szczególnie rodzinom wybitnych Polaków, którzy w wyniku emigracji przybyli do Peru, a ich wkład w kulturę, architekturę czy ogólnie rozumiany rozwój jest zauważalny również dziś.Nawet fasada katedry w której sprawowana była Eucharystia została zaprojektowana przez Polaka. Wśród naszych Rodaków, którzy znacząco przyczynili się do rozwoju Peru warto wymienić przynajmniej kilku, choć lista polskich nazwisk jest długa. Polacy znani w Peru to m.in. Ernest Malinowski, Edward Habich, Franciszek Ksawery Wakulski, Ryszard Małachowski, czy osoby polskiego pochodzenia na przykład Marie Rostworowski.

Kolejnym punktem obchodów było złożenie kwiatów w naszych barwach narodowych w parku poświeconym znamienitym Polakom. Warto odnotować, ze obecnie trwają przygotowania do tego, aby wśród nich, w formie dużego medalionu, zostali upamiętnieni nasi misjonarze męczennicy z Pariacoto.

obchody 100-lecia

Przed Ambasadą natomiast odsłonięto tablicę upamiętniającą przyznanie pełni praw obywatelskich Polkom w 1918 roku. Rozmowy i wspólnie robione zdjęcia z flagami, szalikami, i emblematami naszej Ojczyzny zakończyły popołudniowe obchody rocznicy Niepodległości. Wieczorem natomiast pięknym polskim akcentem było podświetlenie peruwiańskiego kongresu, również zaprojektowanego przez Polaka, biało-czerwonymi barwami.

Tekst: o. Darío Mazurek

zdjęcia:
br. Krzysztof Jakubiec
Chriss Espiclo

Galeria zdjęć – Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski w Limie – (nawigacja – strzałki po prawej i po lewej stronie zdjęcia)
navigate_before
navigate_next