Peru

Lima. Błogosławieni Męczennicy na festiwalu książki

Dziesięć dni przed pierwszą rocznicą beatyfikacji , Męczennicy “pojawili się” na „Festiwalu książki – San Luis 2016” w Limie.

Festiwal został zorganizowany przez magistrat dzielnicy San Luis w Limie. Na jednym ze stoisk Parafia Nuestra Señora de La Piedad wystawiła kilka książek poświęconych błogosławionym męczennikom. Do sprzedaży zaproponowano trzy tytuły: pierwszy – „Mártires del Perú” (Męczennicy z Peru) włoskiego autora Alberto Friso, drugi – „La Pasión de Miguel y Zbigniew” (Męka Michała i Zbigniewa) – relacja peruwiańskiego dziennikarza pochodzącego z Pariacoto, oraz „Amar hasta dar la vida” (Kochać aż do oddania życia) polskiego franciszkanina Jarosława Wysoczańskiego. Dyżury na stoisku, od godziny 10:00  do 20:00, pełniły osoby z różnych grup parafialnych.

Promocja Męczenników

Odwiedzający franciszkańskie stoisko informowani byli o postaciach błogosławionych męczenników, a także o działaniach parafii obsługiwanej przez polskich franciszkanów w Limie. Zainteresowali mogli otrzymać obrazki z wizerunkami błogosławionych: Michała Tomaszka, Zbigniewa Strzałkowskiego i Sandro Dordiego, z modlitwą za ich wstawiennictwem.

Władze miejskie dzielnicy zorganizowały to wydarzenie w dniach 25 i 26 listopada 2016 r., aby promować zwyczaj czytania książek. W ceremonii otwarcia festiwalu przewidziano chwilę na modlitwę i błogosławieństwo uczestników. Przez dwa dni można było spotkać się z autorami poszczególnych tytułów, wysłuchać pogadanki o męczennikach z Pariacoto, a także obejrzeć występy taneczne młodzieży z okolicznych szkół. Nie zabrakło również atrakcji przygotowanych dla najmłodszych, które mogły wysłuchać czytanych dla nich bajek oraz obejrzeć teatrzyk lalek.

o. Zbigniew Świerczek OFMConv/ak.

Dowiedz się więcej o Męczennikach z Pariacoto