Peru

Chimbote. Męczennicy z Pariacoto wyniesieni na ołtarze.

5 grudnia 2015 o godzinie 10.00 czasu miejscowego, podczas uroczystej mszy świętej o. Michał Tomaszek, o. Zbigniew Strzałkowski i ks. Alessandro Dordi zostali beatyfikowani w peruwiańskiej miejscowości Chimbote. Mamy nowych błogosławionych, pierwszych polskich misjonarzy męczenników!

Mszy świętej przewodniczył Reprezentant Ojca Świętego kard. Angelo Amato. Odczytując dekret beatyfikacyjny oficjalnie dołączył misjonarzy męczenników do grona błogosławionych. W homilii kardynał powiedział: „Nasi męczennicy mówili językiem miłości. Pochodzili z dalekich krajów i mówili innymi językami. Przybywając do Peru, nauczyli się nowego języka, ale przede wszystkim mówili językiem miłości. Ich apostolstwo i akceptacja męczeństwa były lekcjami miłości. Miłość zwycięża nienawiść i znosi zemstę. Miłość jest prawdziwym świetlistym szlakiem, który przynosi życie, a nie śmierć, rodzi pokój, a nie wojnę, tworzy braterstwo, a nie podziały.”

Po odczytaniu dekretu, będącego sednem obrzędu beatyfikacji, do ołtarza przyniesiono relikwie męczenników. Procesji z relikwiami przewodniczył o. Jarosław Wysoczański, który był przełożonym misji w Pariacoto i pracował tam z o. Michałem i o. Zbigniewem.

Podczas procesji z darami do ołtarza przyniesiono ikonę Męczenników z Pariacoto (autorstwa Bogusława Onsowicza), przywiezioną z Polski. Następnie Generał Zakonu Franciszkanów o. Marco Tasca razem z Prowincjałem krakowskiej Prowincji przekazali ją kardynałowi Angelo Amato jako dar od franciszkańskiej rodziny zakonnej.

O. Marco Tasca na zakończenie uroczystości dziękował Ojcu Świętemu Franciszkowi, kardynałowi Amato, a także emerytowanemu biskupowi Chimbote, Luisowi Bambarenowi, obecnemu na mszy świętej beatyfikacyjnej: „Dziękuję biskupowi Chimbote, Luisowi Bambarenowi, który wspólnie z Ministrem Generalnym Zakonu Franciszkanów przed 24 laty podjął pierwsze kroki zmierzające do przygotowania dzisiejszej uroczystości. Dziś, obecny tu z nami, cieszy się owocami podjętej wówczas decyzji, a o. Lanfranco zmarł 9 miesięcy temu, wiedząc już o podpisaniu przez Ojca Świętego dekretu o Męczeństwie naszych braci”.

Radość i dziękczynienie

Uroczystości odbyły się w atmosferze dziękczynienia i radości. Organizatorzy tego wielkiego wydarzenia zadbali o wszystkie szczegóły, dzięki czemu uroczystość, w której uczestniczyło ponad 20 000 osób mogła odbyć się bez problemów. Na mszę świętą przybyło bardzo wielu kapłanów – było ich więcej niż się spodziewano.

Całość wydarzenia animowali wolontariusze, chór, orkiestra oraz zespół, który z wielką radością wykonywali pieśni podczas liturgii. Nie zabrakło oczywiście radosnego odśpiewania hymnu beatyfikacyjnego „Testigos de la Esperanza”, w który włączyli się wszyscy uczestnicy uroczystości.

6 grudnia w Pariacoto odbędą się uroczystości dziękczynne za dar beatyfikacji Męczenników, którzy pracowali w tym miejscu.

Agnieszka Kozłowska/red.