Peru

Chimbote. Czuwanie przed beatyfikacją.

katedra w Chimbote

W przeddzień wyniesienia na ołtarze Męczenników z Peru – o. Michała Tomaszka, o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Alessandro Dordi, na czuwaniu modlitewnym w katedrze w Chimbote zgromadziły się setki wiernych czekających na beatyfikację pierwszych polskich misjonarzy – męczenników.

Przed Eucharystią zgromadzeni z wielkim entuzjazmem powitali kardynała Angelo Amato, który będzie reprezentował Ojca Świętego podczas uroczystości beatyfikacyjnej.

Mszy świętej przewodniczył Salvador Piñeiro García-Calderón, biskup z Ayacucho – miejsca, które w szczególny sposób odczuło przemoc Komunistycznej Partii Peru „Świetlisty Szlak”. Na modlitwie zgromadziło się nie tylko wielu wiernych, ale również kapłani, którzy przybyli na beatyfikację Męczenników z Peru z wszystkich stron świata. Byli wśród nich Generał Zakonu Franciszkanów, o. Marco Tasca oraz wielu braci franciszkanów z różnych krajów, w tym z Polski, którzy przyjechali wraz z grupami pielgrzymów.

Podczas okolicznościowej homilii biskup przywitał osobiście obecne na mszy świętej rodziny przyszłych błogosławionych i wręczył ich przedstawicielom prezenty. Wspomniał także o o. Jarosławie Wysoczańskim, który był przełożonym o. Michała i o. Zbigniewa w Pariacoto. Nie zginął, ponieważ w czasie, gdy senderyści zamordowali Ojców, przebywał na urlopie.

Czuwanie przed Najświętszym Sakramentem

O. Jarosław poprowadził modlitwę podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, która miała miejsce po mszy świętej. Uroczystości w katedrze upiększał śpiew chóru beatyfikacyjnego, przygotowującego się do tego wielkiego wydarzenia już od kilku miesięcy.

Ponieważ beatyfikacja franciszkanów jest tu dla wszystkim powodem do wielkiej radości i świętowania, na placu przed katedrą, po części modlitewnej, rozpoczęły się koncerty i występy artystyczne, które trwały do późnych godzin nocnych.

Całe Chimbote udekorowane jest flagami Polski, Włoch i Peru na cześć Męczenników. Na przystankach i budynkach można zobaczyć plakaty i bilboardy z wizerunkami przyszłych błogosławionych i informacjami o uroczystościach. Przez te większe i drobne inicjatywy widać, że to miasto czeka już na beatyfikację. Czekamy również my.

navigate_before
navigate_next

Agnieszka Kozłowska