Aktualności Boliwia

Braterskie spotkanie w Boliwii

braterskie spotkanie w Boliwii

Franciszkańskie prowincje zakonne co cztery lata przeżywają kapitułę prowincjalną. Podobnie kustodia franciszkanów w Boliwii w tym roku przeżywa takie braterskie spotkanie. Jest to nie tylko okazja do spotkania się wszystkich braci  pracujących w tym kraju i podsumowania minionego czterolecia, ale też wybór nowych władz kustodii i nakreślenia planu działania na przyszłość.

Kapituła w Boliwii, która ma się rozpocząć w przyszłym tygodniu, została poprzedzona wizytą kanoniczną prowincjała, krakowskiej prowincji franciszkanów, będącą jednostką nadrzędną nad kustodią.

Wizytacja i jubileusz w Montero

Wizytacja rozpoczęła się w Montero 4 listopada 2017 r. To miejsce, które jest pierwszą obecnością franciszkanów prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię w Boliwii. Wizytację poprzedziło świętowanie czterdziestolecia obecności i pracy duszpasterskiej franciszkanów  Montero. Kilka dni wcześniej w mieście został poświęcony nowy kościół,  wybudowany w miejscu poprzedniej, mniejszej świątyni.

Rozpoczynając wizytację, Prowincjał o. Marian Gołąb zapoznał się z działalnością misjonarzy, którzy w Montero posługują  nie tylko w ogromnej parafii, ale również prowadzą duszpasterstwo w więzieniu, jednostce wojskowej, w okolicznych ośrodkach duszpasterskich, szkołach oraz na uniwersytecie.

Braterskie spotkanie ze wspólnotami

O. Prowincjał spotkał się i rozmawiał nie tylko z braćmi, ale również z przedstawicielami rady parafialnej i licznych grup duszpasterskich. Podziękował im za ogromne zaangażowanie i poświecenie się w budowaniu Ciała Chrystusowego, jakim jest Kościół. Wyraził ogromną wdzięczność i podziw za wybudowanie świątyni, która prawie w całości powstała dzięki ofiarom wiernych.

Podsumowanie tej braterskiej wizyty u franciszkańskich misjonarzy odbyło się podczas kapituły klasztornej. Prowincjał zapoznał się również, z dokumentem, wystosowanym przez senat Boliwii. We wspomnianym piśmie doceniono wieloletni, ogromny wkład franciszkanów w budowanie i tworzenie lepszej rzeczywistości w Montero. Przez 40 lat pobytu tutaj realizowała się nie tylko praca duszpasterska, ale wiele dzieł charytatywnych, podnoszących jakość życia miejscowej społeczności. Nie byłoby w tym dokumencie nic dziwnego, gdyby nie fakt, że obecny rząd boliwijski prezentuje wrogą postawę wobec Kościoła. Tym bardziej cieszy fakt, że to ugrupowanie o negatywnym nastawieniu do Kościoła, doceniło wieloletnia prace franciszkanów, którą  w 1976 r. rozpoczynali polscy misjonarze.

Na podobne spotkanie oczekują bracia w Santa Cruz, Sucre oraz w miejscowości Cochabamba, gdzie po zakończonej wizytacji rozpocznie się kapituła. Zapraszamy do modlitwy w tej intencji i do czytania kolejnych relacji.

o. Jacek Michno/ak.

Zobacz galerię zdjęć:
navigate_before
navigate_next

Przeczytaj więcej o posłudze misjonarzy w Montero.