Paragwaj

25. urodziny „Tupasy Ñe’e”.

25. urodziny „Tupasy Ñe'e”

Paragwajski „Rycerz Niepokalanej” „Tupasy Ñe’e” obchodził swoje 25-lecie. Uroczystości odbyły się na przełomie 2014 i 2015 roku w Asuncion – stolicy Paragwaju.

Świętowanie rozpoczęto 29 listopada 2014 roku otwarciem sympozjum „Dzień Maryjny”. Na uroczystość zaproszeni byli wszyscy związani z czasopismem, jego twórcy, redaktorzy, autorzy tekstów oraz kolporterzy. Podczas spotkania panowała atmosfera wdzięczności i radości, wyrażana m.in. we wspólnym śpiewie, pomiędzy poszczególnymi punktami programu. Uczestnicy sympozjum mogli wysłuchać konferencji oraz świadectw wygłaszanych przez osoby szczególnie związane z redakcją „Tupasy Ñe’e”. Obecny dyrektor miesięcznika, o. Andrzej Zbroja mówił o św. Maksymilianie i jego wielkich dziełach – Rycerstwie Niepokalanej oraz mającym swoje początki w Polsce „Rycerzu Niepokalanej”, a także o kontynuacji tych inicjatyw przez franciszkanów w Paragwaju.

Zaproszeni goście

Szczególnym gościem spotkania był arcybiskup Archidiecezji Asuncion, Edmundo Valenzuela, który jest jednocześnie stałym współpracownikiem czasopisma. W specjalnej rubryce na łamach każdego numeru, arcybiskup odpowiada czytelnikom na pytania dotyczące wiary. „Zawsze duże wrażenie robił na mnie rozwój czasopisma. Nie tylko co do jego rozmiaru, ale także atrakcyjności okładki, dobrych zdjęć, świetnego wyglądu i układu. W dodatku zaskakuje nakład pisma, wynoszący ponad 10 000 egzemplarzy miesięcznie. W ten sposób „Tupasy Ñe’e” staje się największym czasopismem katolickim w kraju.” – podkreślał w swoim przemówieniu arcybiskup.

Na sympozjum obecny był również O. Mariosvaldo Florentino OFMCap, zaangażowany w ewangelizację za pomocą Śródków Społecznego Przekazu. Niestety zabrakło opowiadania O. Rufina Oreckiego, o początkach tworzenia „Tupasy Ñe’e”. Inicjator powstania czasopisma uczestniczył w sympozjum, ale był zbyt słaby, aby przemawiać.

Niezwykle ważnym momentem tego dnia był czas świadectw osób, które wraz z o. Rufinem tworzyły pismo od jego początków. Głos w tym czasie zabrali panowie Yambay i Francisco, panie: Ñeca, Blanca Lila, Margarita Prieto i inni kolporterzy miesięcznika „Tupasy Ñe’e”. „Pierwsze co robimy, gdy otrzymujemy nowy numer pisma, to czytamy go i rozmawiamy na temat nowych artykułów. Później dzielimy się naszymi spostrzeżeniami z czytelnikami, którym rozprowadzamy czasopismo, oraz z naszymi przyjaciółmi” – opowiadała jedna z wieloletnich kolporterek, Teresa Ibarra de Garay.

Podczas spotkania został także odczytany list Prowincjała Krakowskiej Prowincji Franciszkanów , o. Jarosława Zachariasza, który dziękował wszystkim zaangażowanym w tworzenie i rozpowszechnianie pisma „Tupasy Ñe’e”. Podobne podziękowania i wyrazy uznania dla pracy wszystkich wspierających rozwój czasopisma wyraził abp Archidiecezji Asuncion, Edmundo Valenzuela.

Miesięcznik „Tupasy Ñe’e” to paragwajska edycja polskiego „Rycerza Niepokalanej”. „Głos Matki Boga”, bo właśnie to oznacza w języku guarani tytuł czasopisma, jest wiodącym pismem katolickim w Paragwaju. Inicjatywę wydawania „Tupasy Ñe’e” podjął w 1989 roku o. Rufin Orecki. Obecnie w tworzenie „Głosu Matki Boga” zaangażowani są zarówno franciszkanie jak i świeccy. Redakcja pisma znajduje się przy klasztorze w Asuncion.

Agnieszka Kozłowska